
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-440053-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
1.0127
10.127
100
0.871245
87.1245
500
0.767619
383.8095
1000
0.687562
687.562
5000
0.621632
3108.16
10000
0.565117
5651.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.165" (4.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 440053 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 10 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |