
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1-440054-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.54625
5.4625
100
0.455145
45.5145
500
0.388778
194.389
1000
0.340756
340.756
5000
0.301882
1509.41
10000
0.283043
2830.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.238" (6.05mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 440054 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 10 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.132" (3.35mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |