Home / Tape / 10-5-502FL
10-5-502FL
3M (TC)
Product No:
10-5-502FL
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE LAMINATING CLEAR 10"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 10.00" (254.00mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 502FL
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Laminating
Thickness 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene-Terephthalate (PET)
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 502FL
Thickness - Adhesive 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)