Home / Tape / 10-5-F9473PC
10-5-F9473PC
3M (TC)
Product No:
10-5-F9473PC
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 10"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 10.00" (254.00mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series VHB™ F9473PC
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0140" (14.0 mils, 0.356mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 300°F (149°C) Max
Base Product Number F9473PC
Thickness - Adhesive 0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)