10-7XXXX-10
Aries Electronics
Product No:
10-7XXXX-10
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN SOCKET SIP 10POS TIN
User Guide
Mfr Aries Electronics
Type SIP
Series 700 Elevator Strip-Line™
Package Bulk
Features Elevated
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Resistance -
Base Product Number 10-7XXX
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 1.5 A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Tin
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Termination Post Length 0.150" (3.81mm)