1008R-027J
API Delevan Inc.
Product No:
1008R-027J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 2.7NH 1.562A 50MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series 1008R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.7 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.562 A
Height - Seated (Max) 0.085" (2.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 2.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz