1008R-082M
API Delevan Inc.
Product No:
1008R-082M
Description:
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 nH
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.562 A
Height - Seated (Max) 0.085" (2.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 2.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz