1008R-222J
API Delevan Inc.
Product No:
1008R-222J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 2.2UH 433MA 800MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series 1008R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
DC Resistance (DCR) 800mOhm Max
Current Rating (Amps) 433 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz