1008R-272G
API Delevan Inc.
Product No:
1008R-272G
Description:
FIXED IND 2.7UH 413MA 880MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 2.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
DC Resistance (DCR) 880mOhm Max
Current Rating (Amps) 413 mA
Height - Seated (Max) 0.085" (2.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 62MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz