100R-101M
API Delevan Inc.
Product No:
100R-101M
Description:
FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 nH
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Current Rating (Amps) 304 mA
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 250MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz