100R-182G
API Delevan Inc.
Product No:
100R-182G
Description:
FIXED IND 1.8UH 102MA 1.5 OHM
Type -
Series 100R
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq 32 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 1.8 µH
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Package / Case Nonstandard, 2 Lead
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 102 mA
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 95MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz