100R-272J
API Delevan Inc.
Product No:
100R-272J
Description:
FIXED IND 2.7UH 89MA 2 OHM
Ratings -
Q @ Freq 35 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.7 µH
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Current Rating (Amps) 89 mA
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz