Home / Specialized / 10106263-6010001LF
10106263-6010001LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10106263-6010001LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR BLADE PWR 46POS EDGE MT
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade+®
Package Tray
Features Mating Guide
Termination Press-Fit
Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Type Header, Male Pins and Blades
Contact Finish -
Number of Rows 4
Product Status Active
Voltage Rating -
Connector Style Blade Power
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number 10106263
Number of Positions 46
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C