Home / Specialized / 10106267-D010002LF
10106267-D010002LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10106267-D010002LF
Description:
PWRBLADE+ V/T HDR PF
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade+®
Package Tray
Features -
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Male Pins and Blades
Contact Finish Gold
Number of Columns -
Base Product Number 10106267
Number of Positions 53
Current Rating (Amps) 58A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C