Home / Specialized / 10106269-0210001LF
10106269-0210001LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10106269-0210001LF
Description:
PWRBLADE+ V/T PF REC
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade+®
Package Tray
Features -
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold
Number of Columns -
Base Product Number 10106269
Number of Positions 42
Current Rating (Amps) 58A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C