Home / Specialized / 10127401-05H4100LF
10127401-05H4100LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10127401-05H4100LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
PWRBLADE ULTRA RAR STB
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Pwr Blade ULTRA®
Package Tray
Features -
Termination Solder
Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Number of Rows 4
Product Status Active
Voltage Rating -
Connector Style Blade Power
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number 10127401
Number of Positions 28
Current Rating (Amps) 70A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C