
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10127717-16LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 16POS 3.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.25745
2.5745
25
0.22724
5.681
50
0.20862
10.431
100
0.200545
20.0545
250
0.180044
45.011
500
0.171874
85.937
1000
0.143232
143.232
2500
0.130948
327.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.118" (3.00mm) |
| Series | Minitek® Pwr 3.0 |
| Package | Bag |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 10127717 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 16 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |