10143785-206KLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10143785-206KLF
Description:
HORIZONTAL HEADER
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek MicroSpace™ 1.27mm
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.317" (8.05mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 10143785
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating 0.081" (2.06mm)