Home / Headers, Male Pins / 10158514-0015SR1LF
10158514-0015SR1LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10158514-0015SR1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
MULTIPITCH 1.5MM HEADER_15PIN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek® Multipitch™
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.059" (1.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 50VAC/DC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.274" (6.96mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 10158514
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 15
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C