Home / Headers, Male Pins / 10159560-A00221RLF
10159560-A00221RLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10159560-A00221RLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
POWERSTAK VERTICAL HEADER 10POS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 595
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series PowerStak®
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Blade
Contact Shape Rectangular
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 100VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.224" (5.69mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 10159560
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10 (Power)
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 20A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights 6mm, 10mm, 14mm, 18mm