Home / Headers, Male Pins / 10164521-R181000LF
10164521-R181000LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10164521-R181000LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
FLEXLOCK 3.20MM 18P RA THT HEADE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4775
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series FlexLock®
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.126" (3.20mm)
Product Status Active
Voltage Rating 48VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.394" (10.00mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.220" (5.60mm)