103-472GS
API Delevan Inc.
Product No:
103-472GS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8OHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series 103
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 24 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard, 2 Lead
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 230 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.91mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz