
Phoenix Contact
Product No:
1097707
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HEADER 7.62MM 2POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.755
2.755
10
2.6828
26.828
50
2.50686
125.343
100
2.30641
230.641
250
2.130888
532.722
500
2.030606
1015.303
1000
1.905254
1905.254
2500
1.65528
4138.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Power Combicon PC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 35 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.531" (13.50mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.102" (2.60mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |