11-0518-10H
Aries Electronics
Product No:
11-0518-10H
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD
User Guide
Mfr Aries Electronics
Type SIP
Series 518
Package Bulk
Features Open Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Resistance -
Base Product Number 11-0518
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 3 A
Operating Temperature -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Material - Post Brass
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)