Home / Tape / 11-5-4492B
11-5-4492B
3M (TC)
Product No:
11-5-4492B
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 11"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage -
Width 11.00" (279.40mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 4492B
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 430
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0313" (31.3 mils, 0.794mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 158°F (70°C) Max
Base Product Number 4492B
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)