Home / Tape / 11-5-468MP
11-5-468MP
3M (TC)
Product No:
11-5-468MP
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 11"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 11.00" (279.40mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 468MP
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 200MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0094" (9.4 mils, 0.239mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 60°F ~ 100°F (16°C ~ 38°C)
Base Product Number 468MP
Thickness - Adhesive 0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)