Home / Tape / 11-5-9495MP
11-5-9495MP
3M (TC)
Product No:
11-5-9495MP
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 11"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 11.00" (279.40mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 9495MP
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 200MP
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0057" (5.7 mils, 0.145mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyester Film
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 250°F (121°C) Max
Base Product Number 9495MP
Thickness - Adhesive 0.0029" (2.9 mils, 0.074mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)