Home / Tape / 11-50-3903-BLUE
11-50-3903-BLUE
3M (TC)
Product No:
11-50-3903-BLUE
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DUCT CLOTH BLUE 11"X 50YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Blue
Usage -
Width 11.00" (279.40mm)
Length 150' (45.7m) 50 yds
Series 3903
Package Bulk
Adhesive Rubber
Tape Type Duct Tape
Thickness 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Shelf Life 12 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Vinyl
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number 3903
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)