
Weidmüller
Product No:
1108490000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 1POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.7
5.7
10
4.34625
43.4625
25
4.07132
101.783
50
3.61893
180.9465
100
3.540175
354.0175
250
3.264846
816.2115
500
2.950168
1475.084
1000
2.615825
2615.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Beige |
| Pitch | - |
| Series | W |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |