Home / Tape / 12-18-RP32
12-18-RP32
3M (TC)
Product No:
12-18-RP32
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 1/2"X 18YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage Bonding
Width 0.50" (12.70mm) 1/2"
Length 54' (16.5m) 18 yds
Series VHB™ RP32
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0320" (32.0 mils, 0.813mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Acrylic Foam
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number RP32
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)