Home / Tape / 12-20-468MP
12-20-468MP
3M (TC)
Product No:
12-20-468MP
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 12"X 20YDS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color -
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 60' (18.3m) 20 yds
Series 468MP
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness -
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 468MP
Thickness - Adhesive 0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)