Home / Tape / 12-5-4492B
12-5-4492B
3M (TC)
Product No:
12-5-4492B
Color Black
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 4492B
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 430
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0310" (31.0 mils, 0.787mm) 1/32"
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 4492B
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)