Home / Tape / 12-5-9490LE
12-5-9490LE
3M (TC)
Product No:
12-5-9490LE
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 12"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 9490LE
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 9490LE
Thickness - Adhesive 0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)