Home / Tape / 12-5-F9469PC
12-5-F9469PC
3M (TC)
Product No:
12-5-F9469PC
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 12"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Attachment, High Temperature Applications
Width 12.00" (304.80mm)
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series VHB™ F9469PC
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0090" (9.0 mils, 0.229mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number F9469PC
Thickness - Adhesive 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)