1206N2R2C500CT
Walsin Technology Corporation
Product No:
1206N2R2C500CT
Description:
CAP CER 2.2PF 50V C0G/NP0 1206
User Guide
Mfr Walsin Technology Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 2.2 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C