
Amphenol RF
Product No:
122370
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.738
5.738
10
5.2079
52.079
25
4.93278
123.3195
50
4.81802
240.901
100
4.5885
458.85
250
4.014928
1003.732
500
3.900225
1950.1125
1000
3.326662
3326.662
2500
3.097238
7743.095
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Gasket, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-178, 178A, 178B, 196, 196A, M17/93-RG178 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 1223 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |