
Amphenol RF
Product No:
122408RP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RP-TNC PLUG STR 50OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.073
5.073
10
4.60465
46.0465
25
4.36164
109.041
50
4.25999
212.9995
100
4.057165
405.7165
250
3.550036
887.509
500
3.448595
1724.2975
1000
2.941447
2941.447
2500
2.738594
6846.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Insulator |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-8X, Belden 9258, LMR-240 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | RP-TNC |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 122408 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |