
Amphenol RF
Product No:
122419
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.189
8.189
10
7.4024
74.024
25
6.99314
174.8285
50
6.82252
341.126
100
6.481375
648.1375
250
5.799142
1449.7855
500
5.458035
2729.0175
1000
4.775783
4775.783
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Insulator, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-402 (.141" Semi Rigid) |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Flange |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 1224 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |