
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
123-13-316-41-001000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.251
6.251
10
5.6487
56.487
25
5.33634
133.4085
50
5.20619
260.3095
100
4.94589
494.589
250
4.425328
1106.332
500
4.16499
2082.495
1000
3.644371
3644.371
2500
3.462152
8655.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | 123 |
| Package | Tube |
| Features | Open Frame |
| Termination | Wire Wrap |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 123-13 |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass Alloy |
| Termination Post Length | 0.510" (12.95mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 16 (2 x 8) |