
Weidmüller
Product No:
1235800000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9705
7.9705
10
6.82385
68.2385
25
6.51206
162.8015
50
5.8539
292.695
100
5.542205
554.2205
250
5.02265
1255.6625
500
4.676261
2338.1305
1000
4.416464
4416.464
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | Omnimate BC |
| Package | Bulk |
| Features | Strain Relief |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17.5A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.492" (12.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |