
Century Spring Corp
Product No:
12610CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=1.375,L= 2.00,W= .165
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.8395
10.8395
50
10.30066
515.033
150
9.758524
1463.7786
300
9.216396
2764.9188
500
8.132133
4066.0665
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 141.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 2.000" (50.80mm) |
| Wire Diameter | 0.167" (4.24mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 1.041" (26.44mm) |
| Diameter - Outside | 1.375" (34.93mm) |