
Century Spring Corp
Product No:
12770CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .968,L= 1.56,W= .188
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.5735
10.5735
50
10.04492
502.246
150
9.51615
1427.4225
300
8.987475
2696.2425
500
7.930125
3965.0625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 946.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Hard Drawn |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 1.560" (39.62mm) |
| Wire Diameter | 0.188" (4.78mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.592" (15.04mm) |
| Diameter - Outside | 0.968" (24.59mm) |