
Weidmüller
Product No:
1277360000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.136
14.136
10
12.43645
124.3645
25
11.72946
293.2365
50
11.16421
558.2105
100
10.95217
1095.217
250
9.538988
2384.747
500
9.185683
4592.8415
1000
8.832388
8832.388
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2CF |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 9.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 13.4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.598" (15.19mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 20 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |