
Weidmüller
Product No:
1277490000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.189
8.189
10
7.01385
70.1385
25
6.6937
167.3425
50
6.0173
300.865
100
5.69677
569.677
250
5.162718
1290.6795
500
4.806658
2403.329
1000
4.539632
4539.632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2CF |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 9.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 13.4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.598" (15.19mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |