
Weidmüller
Product No:
1277870000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.2485
7.2485
10
5.7152
57.152
25
5.43628
135.907
50
4.93449
246.7245
100
4.739265
473.9265
250
4.181748
1045.437
500
3.902961
1951.4805
1000
3.624174
3624.174
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2CF |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 9.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 13.4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.598" (15.19mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |