
Weidmüller
Product No:
1277990000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.5035
19.5035
10
18.72545
187.2545
25
18.07508
451.877
50
17.4249
871.245
100
16.90468
1690.468
250
16.579628
4144.907
500
16.254538
8127.269
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2CF |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 9.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 13.4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.598" (15.19mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 28 |
| Positions Per Level | 14 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |