
Century Spring Corp
Product No:
12806CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .71, L= .63, W= .092
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2205
3.2205
50
3.0609
153.045
150
2.899714
434.9571
300
2.738632
821.5896
500
2.416458
1208.229
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 218.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed |
| Free Length | 0.630" (16.00mm) |
| Wire Diameter | 0.092" (2.34mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.526" (13.36mm) |
| Diameter - Outside | 0.710" (18.03mm) |