
Weidmüller
Product No:
1289480000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.757
5.757
10
4.38995
43.8995
25
4.11198
102.7995
50
3.65522
182.761
100
3.575705
357.5705
250
3.29764
824.41
500
2.979789
1489.8945
1000
2.642074
2642.074
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate S2C |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange, Solder Retention |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 13.4A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 200 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.425" (10.80mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |