
Weidmüller
Product No:
1290330000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.398
8.398
10
7.19055
71.9055
25
6.86204
171.551
50
6.16835
308.4175
100
5.839935
583.9935
250
5.29245
1323.1125
500
4.92746
2463.73
1000
4.653708
4653.708
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate S2C |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange, Solder Retention |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 13.4A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 200 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.559" (14.20mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 24 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |