
Ohmite
Product No:
12FR005
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.99
3.99
10
3.6081
36.081
25
3.30068
82.517
50
3.0704
153.52
100
2.6866
268.66
250
2.3028
575.7
500
2.1109
1055.45
1000
1.934352
1934.352
5000
1.9
9500
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 5 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |